blade repair i blade b

Blade Repair i Blade B – co warto wiedzieć o kursach

Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych techników naprawy łopat turbin wiatrowych jest obecnie w fazie zwyżkowej. Przemysł energii wiatrowej stale się rozwija. Współmiernie do niego przybywa szkoleń, takich jak kursy Blade B i Blade Repair. Serwisanci turbin wiatrowych pracują na rynkach całego świata, ponieważ instalacje tego typu buduje się dziś w każdym zakątku globu. Zobacz jak do nich dołączyć i dostać posadę w branży energetycznej.

Ilość turbin wiatrowych na całym świecie nieuchronnie zbliża się do miliona, a to oznacza 3 miliony łopat wiatraków do inspekcji i okresowych napraw. Praca na turbinach wiatrowych stanowi więc niezliczoną ilość wyzwań, ale żeby ją wykonywać trzeba nabyć uprawnienia, czyli odbyć serie szkoleń GWO.

Kwalifikacje do wykonywania pracy technika napraw łopat turbin możesz nabyć w stolicy dolnego śląska. To właśnie we Wrocławiu mieści się ośrodek szkolący nowych pracowników branży energetycznej, gdzie przede wszystkim spotkasz techników z wieloletnim doświadczeniem.

Czym różnią się kursy Blade Repair i Blade B?

Przede wszystkim kurs Blade Repair stanowi rozszerzenie dla wersji kursu Blade B, dopuszczająca tym samym bardziej skomplikowane naprawy łopat turbin wiatrowych. Kursy  Blade Repair i Blade B są do siebie zbliżone, choć w części teoretycznej i praktycznej Blade Repair jest zbliżony do Siemens Blade C. Czas trwania kursu, a także zakres tematyczny ćwiczeń są podobne. Przygotowują one uczestników do wykonywania bardziej złożonych napraw turbin łopat wiatrowych, niż szkolenie Siemens Blade B. Ponadto kurs Blade Repair jest akredytowany przez GWO, czyli światową organizację stworzoną przez takich potentatów rynku jak Siemens, Vestas, czy GE. Tym samym po jego ukończeniu kursant może być pewny, że wszystkie standardy zostały spełnione.

Jakie korzyści dają kursy typu Blade Repair i Blade B?

Moduł GWO „Blade Repair” został przygotowany we współpracy z członkami GWO w oparciu o konkretne oceny ryzyka, dane ze statystyk wypadków i incydentów związanych z instalacją, serwisem i konserwacją łopat generatorów turbin wiatrowych i elektrowni wiatrowych. Norma ta opisuje wymagania dotyczące szkolenia w zakresie naprawy łopat, które są zalecane przez członków GWO.

Podczas blisko dwutygodniowego kursu (trwa 9 dni) nauczysz się umiejętności potrzebnych do rozpoczęcia pracy w branży energetycznej. Swoją wiedzą podzielą się doświadczeni instruktorzy i inżynierowie z zespołu serwisowania łopat GLOBAL WIND CONSULTING. Na zajęciach poznasz teorię w sali wykładowej i nabędziesz praktycznych umiejętności warsztatowych.

Kursy Blade B i Blade Repair są normą wymaganą w branży energetycznej. Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy należy zdać jeszcze kursy Basic Safety Standard (BST) składający się z kursu: pierwszej pomocy, pracy na wysokości, przenoszeniu przedmiotów, zagrożeń pożarowych i przetrwania na morzu (opcjonalnie). Więcej o szkoleniach i specyfice pracy przeczytasz tutaj.

Co obejmuje kurs techniczny Blade Repair?

Na zajęciach nauczysz się:

  • Budowy turbin wiatrowych,
  • Kontroli łopat wirnika i napraw powierzchniowych,
  • Klasyfikacji i metody zgłaszania szkód,
  • Przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • Dokonać przeglądu i praktycznej naprawy łopat,
  • Materiałów i narzędzi do napraw kompozytów,
  • Zrozumienie chemicznych procesów utwardzania,
  • Technologie klejenia i adhezji,
  • Wprowadzenie do zaawansowanych metod naprawy.

Dla kogo są kursy Blade Repair i Blade B?

Grupa docelowa szkoleń to trzy typy klientów. Pierwszy z nich stanowią technicy dostępu linowego, pracujący w wielu branżach, którzy poszukują możliwości poszerzenia swoich kwalifikacji. Drugi typ to osoby chcące pracować jako technik naprawy łopat, ponieważ szkolenie GWO Blade Repair jest warunkiem koniecznym przy ubieganiu się o pracę w przemyśle energetycznym. Ostatnia grupa to inżynierowie zainteresowani technikami konserwacji łopat i ich laminacją.

Jakie wymagania stawia kurs?

Program nie wymaga od uczestników wcześniejszego szkolenia ani umiejętności technicznych. Organizatorzy dostarczą wszystkie istotne informacje w formie łatwych do prześledzenia prezentacji i szkolenia praktycznego w warunkach warsztatowych. Ważne by kandydat nie miał panicznego lęku wysokości, alergii na epoksydy stosowane w naprawach i posiadał podsawowe zaplecze. Ważna jest tu znajomość języka angielskiego conajmniej w stopniu komunikatywnym oraz znajomość pojęć branżowych, a także zacięcie do przeprowadzania napraw. Kurs nie przewiduje wprowadzenia ograniczeń co do kondycji fizycznej, jednak dobra forma jest zdecydowanie mile widziana, ponieważ praca jest wymagająca fizycznie.

Okres ważności

Szkolenie  GWO „Blade Repair” stanowi trwałą kwalifikację i dlatego okres ważności nie ma zastosowania do tego szkolenia. Reasumując, program zakłada, że delegat aktywnie uczestniczy w przeglądzie i naprawie kompozytów. Zakłada też, że jego uprawnienia, w przeciwieństwie do innych kursów, nigdy nie wygasają.

Finansowanie szkoleń typu Blade Repair i Blade B

Global Wind Consulting oferuje atrakcyjne formy wsparcia dla osób pragnących się przebranżowić. Organizacja wspiera osoba pragnąc rozpocząć pracę w najbardziej dochodowej i przyszłościowej gałęzi przemysłu XXI wieku. Aby rozpocząć pracę konieczna jest jednak relatywnie spora inwestycja. Kursanci mogą więc liczyć na:

Zakończenie

Zarówno szkolenie Blade Repair, jak i Blade B są do siebie zbliżone. Nie ulega wątpliwości, że szkolenie Blade Repair daje kursantom większe kompetencje, podczas gdy cena obu kursów jest do siebie zbliżona. Przesłanką przemawiającą za wyborem Blade Repair jest także akredytacja Global Wind Organization, ponieważ stanowi ona gwarancję ukończenia zajęć na światowych standardach szkolenia techników. A Ty? Które szkolenie wybierzesz?